sobota, 21 grudnia 2019

Przed najdłuższą nocą w roku

Pasterka
Ptaki niby dzwoneczki cieszą się kolędą-
Chrystus nam się narodził i nowe dni będą
Do stajenki betlejemskiej aż od brzegów Wisły
Za ptakami smukłe sarny dziwować się przyszły.
Wiewiórka zęby szczerzy i w niebo się patrzy,
Jak dwa gołębie płyną na błękitnej tarczy.
I kwiat, choć to prawie zima, czas mroźny i cichy,
Niosą mirrę, kadzidło i złote kielichy.
I prawie przyfrunęły z krajów cudzoziemskich,
By swe pióra przyrównać do skrzydeł anielskich.
A mały Chrystus smutny patrzy w drzwi i czeka
by pośród witających zobaczyć człowieka ..
Jerzy Liebert
W wielu domach na świecie ludzie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia.W domach sprzątamy, gotujemy, w sklepach trwa szał zakupów na ostatnią chwilę.
Na półkuli północnej 22 grudnia jest najkrótszym dniem w roku. Słońce góruje nad horyzontem niewiele ponad 7 godzin. Teraz ten fakt ma niewielkie znaczenie. Współczesnych ludzi raczej nie interesuje, kiedy jest najdłuższy albo najkrótszy dzień w roku.
Jednak dla dawnych cywilizacji tego typu zdarzenia astronomiczne – równonoce i przesilenia, miały ogromne znaczenie. Powszechnie kojarzono je z magią. W wielu kulturach przedchrześcijańskich jednym z najważniejszych świąt było przesilenie zimowe związane z odrodzeniem słońca i zwycięstwem światła nad ciemnością.
Przesilenie zimowe jest magiczne dla wielu kultur. 22 grudnia na świat przychodzili lub powracali bogowie powiązani ze słońcem (... ale czy tylko?): rzymski bóg Invictus, perski Mitra, czy japońska Amaterasu. 

Także i ja za Basią mogę powtórzyć:
Urodziłaś mnie zimowego poranka
dzwoneczki sań rozbiły zimową ciszę
śniegowym puchem wtargnęłaś
do dziecięcego serca i trwasz niezmiennie
wkradając się barwami pór roku
w każdą cząstkę mojego istnienia
zawładnęłaś mną
zniewoliłaś
i omamiłaś swoją biedą
a ja widzę w tobie zawsze
najpiękniejszą księżniczkę.
Powinnam tylko zmienić pierwszy wers na: urodziłaś mnie pierwszej zimowej nocy. 

Wśród ludów germańskich i Celtów obchodzono narodziny Yul, u Słowian Święto Godowe - jedno z najważniejszych świąt w całym roku dla naszych praprzodków.
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat. Datę grudniową zawdzięczamy cesarzowi Konstantynowi, który wyznaczył ją, by wyeliminować pogańskie święto Sol Invictus.
Nie bez powodu ważne święta Europy odbywały się i odbywają w okolicy przesilenia zimowego, kiedy Słońce znajduje się nad zwrotnikiem Koziorożca
Dla Celtów w noc Yule, rodzi się Król-Dąb, czyli Bóg Światła, który zaczyna zwyciężać nad Królem-Ostrokrzewem – Bogiem Ciemności.
Dlatego ważnymi elementami dekoracyjnymi, używanymi podczas obchodów Yule, są liście dębu i ostrokrzew. Innymi ważnymi symbolami są czerwone wstęgi, szyszki, jabłka, pomarańcze i jemioła – święta roślina Celtów. Druidzi ścinali jemiołę w 6 dniu księżycowego cyklu.
Pogańskie obchody Yule obejmują wiele elementów znanych nam ze świąt Bożego Narodzenia: przystrajanie choinki, śpiewanie kolęd, jemiołę, prezenty, palenie kłody Yule. Jednak centralnymi postaciami są Matka Natura i Ojciec Czas, oraz nowonarodzony bóg Słońca, które od tej pory będzie ukazywało się na niebie oraz dłużej.
Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, jak prastare tradycje Celtów przetrwały w obchodach Bożego Narodzenia. Poganie czcili Yule na różne sposoby: praktykowali magię, odprawiali rytuały, składali ofiary, urządzali uczty, nosili od domu do domu zbożowe laleczki, śpiewając swoje “kolędy”, wróżyli co przyniesie nadchodząca wiosna, a ich tradycje bywają nieraz zaskakująco podobne do tych, które praktykowane są przez współczesnych wyznawców chrześcijaństwa.
Z czasem rozprzestrzeniające się chrześcijaństwo zastąpiło dawne święta własnymi.


Przy Wigilii
Podzielić się opłatkiem,
powiedz mi, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym
I wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole
niech obcy gość zasiędzie.
W twoim rodzinnym kole –
przy opłatku, kolędzie.
Mieczysława Buczkówna

Ślady starych wierzeń przetrwały w nazewnictwie (do dziś używane w Skandynawii Jul, staropolskie Gody) i zwyczajach, między innymi w dekorowaniu choinki czy wigilijnym talerzu dla niespodziewanego gościa, który zastąpił nakrycie dla zmarłych przodków.
Wiele z obecnych zachowanych zwyczajów jak wspólne spędzanie czasu, wzajemne się odwiedzanie po domach, przyjmowaniu gości - to zwyczaje pogańskie.Obdarowywanie się prezentami to nic innego jak tzw. dawne "szczodraki", podarowywanie sobie bułek, pierogów.
Dla naszych przodków czas zimowego przesilenia był początkiem - momentem, w którym zaczynał się nowy cykl.
Może co roku o tej porze napiszę, o każdym z tych świąt osobno, bardziej szczegółowo? Przecież we współczesnym świecie 22 grudnia jest też ważną data. W nocy przesilenia zimowego ... lat temu po raz pierwszy spojrzałam na świat. Czy to coś znaczy?
Wieczór wigilijny
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
Płoną świeczki na choince,
co tu przyszła na noc.
Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny.
Zasiadają wokół stołu,
dziadek z babcią, krewni..
Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice,
już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.
Tadeusz Kubiak

15 komentarzy:

  1. Zostawiam piękne świąteczne życzenia i pozdrowienia 🎄💚🍵
    Miłych, radosnych, rodzinnych chwil 💖🤗

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak widać, Boże Narodzenie to takie sztuczne święto, ale niech mu tam będzie:) Każda okazja, żeby poświętować, jest dobra:) Temu historycznemu Jezusowi, w końcu wszystko jedno, kiedy jego narodziny ludzie świętują. Nie jestem za bardzo kościółkowa, ale chyba nawet pójdę w tym roku na Pasterkę, z ciekawości, jak to teraz wygląda, czy nie mówią o polityce i pisie i czy odnajdę w niej ten nastrój zapamiętany z dzieciństwa.
    Wesołych Świąt.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy post, w historii świata działo się wiele rzeczy i nadal się dzieją.
    Życzę Ci Ismeno i Twoim Bliskim Radosnych, Pięknych Świąt. I oczywiście Wszystkiego Najlepszego, spełnienia marzeń w Noc Urodzin:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tradycje przeplatają się w różnych kulturach, zauważamy znajome elementy, drobiazgi, które tworzą klimat i cieszą zarówno małych, jak i dorosłych.
    Jak najwięcej takich pięknych drobiazgów i dobra codziennego Ci życzę:-)

    OdpowiedzUsuń
  5. A zatem wszystkiego co najlepsze Ismeno z okazji urodzin! Dużo zdrowia, szczęścia oraz samych pogodnych chwil w życiu wraz z niekończącym się optymizmem. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  6. Ismeno Kochana, niech Ci szczęście sprzyja. Wszelkiego dobra Ci życzę, a w modlitwie pamiętać o Tobie będę w ten zimowy czas...

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam nadzieję, że miałaś piękny dzień Urodzin. Do życzeń z tej okazji dołączam te bożonarodzeniowe i noworoczne, bądź zdrowa, radosna i wypoczęta, byś mogła nadal pisać tak interesujące posty. Ukłony.

    OdpowiedzUsuń
  8. Droga Ismeno!
    Życzę Ci świąt wypełnionych magią, cudami i miłością

    OdpowiedzUsuń
  9. Ismeno, życzę zdrowia, miłości i spokoju :) Dobrych i smacznych Świąt :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Piękne obrazki które zamieściłaś i zdjęcia więc Pięknych Świąt kochana! :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Droga Ismeno, mniej mnie w blogosferze, ale zdążyłam odwiedzić Ciebie:)
    Życzę Tobie dalszego radosnego, zdrowego i spokojnego świętowania.
    Także spóźnione, ale z serca płynące życzenia urodzinowe posyłam.
    Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Zawsze sie zastanawiam, czy faktycznie ktoś podczas Wigilii wpuściłby do domu jakiegoś głodnego biedaka, dla którego stawia się na stole talerz. Nigdy o kimś takim nie słyszałam. Cieszę się, że od kilku dni czas stanął i już go nie ubywa, a niedługo zacznie przybywać.
    Wszystkiego najlepszego.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jestem pewna, że święta są u Ciebie magiczne.Wszystkuego najlepszego na dalsze świętowanie.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  14. Mnie bardzo interesują takie rzeczy. Fantastyczne nowinki. Uwielbiam historię.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony ślad