SMOK
Dobry wieczór! Leżę w łóżku!
Raz na plecach, raz na brzuszku.
całkiem jak na karuzeli!
Smok wystawił z szafy nogę,
wrzasnął: - Ja też spać nie mogę!
Po czym zęby zazgrzytały
i smok z szafy wyszedł cały.
Patrzcie! Czy ten smok oszalał?
Wszystkie światła pozapalał!
Na rowerze moim spada,
więc mi leżeć nie wypada.
Już bawimy się wspaniale!
Ja i smok! I dwa krasnale!
Już przed lustrem przymierzamy
kapelusze mojej mamy.
Smok poduchę trzepie łapą,
koc wiruje nad kanapą,
pod sufitem kołdra lata -
no po postu koniec świata!
Przyszła mama, przyszedł tata:
- Co to? Czemu kołdra lata?
Skąd te wrzaski? Ten bałagan?
Czy w pokoju był huragan?
Odezwałam się nieśmiało:
- Tu w ogóle nic nie wiało…
To po prostu wina smoka.
Smok mi nie dał zmrużyć oka!
Dorota Gellner
Dzisiaj pora na moją doroczną chińską opowieść. Niestety po ostatniej opowieści, wiem że ten cykl nie jest interesujący dla wszystkich. Jednak skoro zaczęłam, chcę go skończyć...
Jak wcześniej pisałam chiński horoskop różni się od europejskiego tym, że znaki zmieniają się nie co miesiąc, lecz co rok. Jest ich również 12, zatem co 12 lat rodzą się osoby spod tego samego znaku. Przypomnę krótko skąd wzięła się ta tradycja...
Przed opuszczeniem Ziemi Budda zwołał wszystkie zwierzęta. Przyszło ich właśnie 12. W kolejności, w jakiej przybywały, Budda tak nazywał kolejny rok. Pierwszy przyszedł Szczur, więc najpierw był rok Szczura, potem kolejno dotarli Bawół (Wół), Tygrys, Królik (Zając), Smok, Wąż, Koń, Koza (Owca), Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Po 12 latach, gdy znaki się wyczerpią, następuje nowy cykl w tej samej kolejności. W przypadku moich opowieści, nie jest to jeszcze półmetek...
Właśnie kończy się rok Królika i do drzwi niedługo zapuka Smok.
W kulturze Zachodu Smok jest niekiedy uważany za symbol narodowy Chin. Jednakże sami Chińczycy niezmiernie rzadko używają tego symbolu w takim charakterze. Mimo to Smok nadal budzi duży szacunek w chińskim kręgu kulturowym.
Według kalendarza księżycowego rok Smoka rozpoczyna się 10 lutego 2024 roku i trwa do 28 stycznia 2025 roku.
W kulturze chińskiej Smok jest jednym z najstarszych i najważniejszych symboli. To istota uprzejma, mądra, dobra, odważna i waleczna, obdarzona dużym zakresem nadnaturalnych mocy. W wierzeniach ludowych chińskie smoki związane są z wodą: zamieszkują rzeki, jeziora i oceany oraz wędrują po niebie. Pierwotnie jako bóstwo deszczu, chiński Smok jest kojarzony z niebiańską dobrocią i płodnością.
Dotychczasowa energia związana z Rokiem Królika była dosyć łagodna, jednak energia Smoka przełamie ten schemat, który wywoła w naszym życiu przełom, wprowadzi też do naszej codzienności odrobię szaleństwa... Nowy Rok zachęci do podejmowania ryzyka na różnych płaszczyznach.
Smok, będący piątym znakiem chińskiego zodiaku, symbolizuje władzę, siłę i bogactwo. Osoba spod tego znaku cechuje się energią, ambicją i charyzmą. Odważne, niezależne, dumne oraz pewne siebie Smoki mają równocześnie wielkie serce i chętnie pomagają innym. Inteligentne, elokwentne, a także charyzmatyczne, potrafią przyciągać uwagę i wzbudzać powszechny podziw.
Rok Smoka to okres postrzegany jako czas zmian oraz intensywnego rozwoju i postępu.
Według horoskopu chińskiego nadchodzący rok mimo wielu zmian będzie obfity w nowe początki, przygody i możliwości. Smok będzie sprzyjał osobom zdecydowanym, konkretnym... Tym którzy będą znali cele, do których dążą... Dlatego warto już teraz zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, które daje nam rok Smoka. .
W 2024 roku nie powinniśmy bać się zmian, ponieważ i tak one nastąpią. Chociaż będzie to czas intensywnej pracy, to ostatecznie przyniesie wiele korzyści. Smok w folklorze i sztuce Chin jest symbolem mocy przynoszącej szczęście.
Chiński znak zodiaku Smok jest odważny, chętny do podejmowania wyzwań, a także niezależny. Zamiast myśleć o innych, skupia się na sobie. Jest symbolem władzy i siły. Rzadko kojarzy się z rodziną czy prowadzeniem domu. Jego żywiołem są podróżowanie, walka o dominację, przekraczanie granic. Może więc porzucimy z trudem wypracowaną roku Królika harmonię i postanowimy przeprowadzić w swoim życiu rewolucję??? Pożyjemy, zobaczymy....
Lodowy smok
za krokiem krok,
człapie LODOWY SMOK!
Na ogonie ma sople
i sapie okropnie,
i kapcie ma za duże,
i futro w białe róże.
Krok za krokiem,
krok za krokiem…
Zaprzyjaźnię się z tym smokiem.
Dam mu zaraz do miseczki
śnieżne mleko i kluseczki!
Dorota Gellner
I jak co roku, parę słów o Koniu. Jaki będzie dla niego, ten trochę szalony, smoczy rok.
Smok będzie wymagał od Konia rozwoju, zarówno fizycznego, jak i duchowego. Koń powinien być pewny swoich umiejętności i dobrze wiedzieć, dokąd zmierza. Powinien wykazać się wytrwałością i być gotowym na zmiany (oj tego nie lubię...) wówczas jego wysiłki zostaną nagrodzone. Wszystkie decyzje i działania muszą być przemyślane, bo Smok nie lubi nieuzasadnionego ryzyka i spontaniczności (ale i ja też tego nie lubię). W 2024 roku Koń powinien znajdować się w centrum uwagi (jak ja to przeżyję?).
Nadmierna asertywność i ambicje Konia mogą przeszkodzić w realizacji planów, dlatego zaleca się nieznaczną zmianę spojrzenia na znane rzeczy (zbytnia ambicja mi nie grozi, jednak z asertywnością może być trudno).
Zdrowotnie rok 2024 dla Konia będzie korzystny, ale nie wyklucza się możliwości zaostrzenia chorób przewlekłych. (Jak zatem ma być korzystny?) Przyczyną tego może być stres, który jest nieunikniony podczas intensywnej pracy (jedno i drugie bardzo źle na mnie działa...). Koń jest narażony na ryzyko nadwagi (oj tak, poproszę o kilka kilogramów!). Nie zaleca się przejadania się, należy ponownie rozważyć swoją zwykłą dietę, preferując zdrową żywność (tak, tu jest mi potrzebna konsekwencja).
Okres sprzyja wszelkiego rodzaju zmianom. Koń może poważnie pomyśleć o zmianie swojego wizerunku, rozpoczęciu remontu lub przeprowadzce w nowe miejsce. Zmiana wizerunku będzie korzystna, pozytywnie wpłynie na Twój stan emocjonalny (może rzeczywiście mały remont?)
Każda zmiana będzie miała korzystny wpływ na Konia (ale ja nie lubię zmian!!!)
Horoskop na rok 2024 ostrzega Konia, że trzeba być bardziej wrażliwym na bliskich (jeszcze bardziej???).
Wierzyć, czy nie wierzyć? Większość z nas nie wierzy,
A ja...? Czasem coś w tym jest. Powtórzę więc tylko: pożyjemy, zobaczymy....
W smoczej jamie siedział Smok,
W środku wiosny spadł grad wielki
jak kamyki, jak muszelki,
a poza tym kwitły drzewa
i za głośno słowik śpiewał.
W smoczej jamie siedział Smok
przez okrągły, długi rok.
Lato było za gorące,
bo za mocno grzało słońce,
a gdy słońce się schowało,
grzmiało, wiało i padało.
W smoczej jamie siedział Smok,
nie wychodził cały rok.
Przez jesienną zawieruchę,
przez wichury i przez pluchę,
przez zamglenia i przymrozki,
które nawiedziły wioski.
W smoczej jamie siedział Smok
przez okrągły, długi rok.
Sroga zima, śnieżek prószy,
mróz leciutko szczypie w uszy.
Smok nie zraził się w ogóle
i z bałwankiem lepi kule.
Beata Małgorzata Moniuszko